نگاهی به نخستین 'دارالقرآن' رسمی شهر 'کیلان' دماوند

شهر 'کیلان'‌ واقع در 'شهرستان دماوند' در 85 کیلومتری تهران،‌ نخستین دارالقرآن رسمی خود را با اخذ مجوز از 'سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران' ، در سال 1386 تاسیس کرد.

این موسسه قرآنی که در حسینیه شهدای کیلان مستقر است، اکنون با 200 قرآن آموز با برگزاری کلاسهای روخوانی و مفاهیم قرآن و اردوهای تفریحی و تشویقی فعالیت می کند.
'فاطمه نظری' ،‌ مسوول و موسس دارالقرآن کیلان با اشاره به آرزوی 25 ساله خود به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سالهای اول انقلاب بود که فعالیت های قرآنی خود را در کیلان با برگزاری جلسات خانگی آغاز کردم و بعد از مدتی محل تشکیل کلاسها را به حسینیه کیلان که ساختمانی قدیمی بود منتقل کرده و پس از بازسازی حسینیه، کلاسها باشکوه تر از گذشته برگزار می شود.
وی آرزوی خود را تبدیل این حسینیه به مرکزی برای اشاعه انوار الهی با آموزش قرآن کریم دانست و گفت: همیشه این مرکز را در ذهن خود مجسم و تمامی برنامه ها را برای تحقق آن در ذهن می پروراندم.
نظری افزود: برای نامگذاری این مرکز از نام قرآن که تجلی گر نور و روشنایی است بهره گرفتم و نام 'پایگاه نور' را برگزیده ترین عنوان برای اشاعه و نشر انوار الهی انتخاب کردم.
وی همکاری استاد 'محمد بنیادی'، قاری و داور بین المللی مسابقات قرآنی را در سال 83، با این دارالقرآن گامی برای تحقق آرزوی خود دانست و افزود: با برگزاری کلاس 'تجوید' و 'صوت و لحن' توسط این استاد و استقبال قرآن آموزان برای تاسیس دارالقرآن مصمم تر شدم.
نظری همکاری مردم مسلمان و معتقد و خیرین این منطقه را در تاسیس این مرکز بسیار ارزشمند دانست و گفت: با تهیه کتاب برای دارالقرآن نخستین گام برداشته شد و با استقبال پرشور خواهران در صدد به ثبت رساندن این مرکز برآمدم و در سال 86 موفق به ثبت دارالقرآن شدم.
وی فعالیت های این مرکز را در شش ماهه آخر سال 89، برگزاری کلاس های سطح یک قرائت و روخوانی با تدریس کتاب رو خوانی و روان خوانی سطح یک 'نور' در 'مسجد النبی' شهرک 'مهک' گیلاوند با 25 قرآن آموز، مدرسه راهنمایی 'نرجسیه' کیلان با 17 قرآن آموز، حسینیه مردمی 'مکتب المهدی' شهرک سپاه گیلاوند با 25 قرآن آموز و مسجد امام صادق (ع) با 15 قرآن آموز به صورت خود گردان دانست.
خانم نظری گفت: کلاس قرائت و روخوانی سطح دو، با تدریس کتاب 'حلیت القرآن یک' در حسینیه مردمی مکتب المهدی شهرک سپاه گیلاوند با 25 قرآن آموز و همچنین کلاس های ترجمه و مفاهیم سطح دو با تدریس کتاب ترجمه و مفاهیم در مسجد'الرسول' شهرک سپاه مختص قرآن آموزان بالای 16 سال برگزار شد.
مسوول دارالقرآن کیلان درباره انواع کلاس های دارالقرآن گفت: سازمان تبلیغات اسلامی اجازه برگزاری تعدادی کلاس با توجه به شرایط موسسه را می دهد و به هر کدام از کلاس ها بودجه ای نیز اختصاص می دهد و بخشی از آن را در ابتدای برگزاری کلاس ها و ما بقی را در پایان کلاس به حساب موسسه واریز می کند.
وی افزود: علاوه بر این کلاس ها، هر موسسه با توجه به توانایی خود می تواند کلاس هایی را به صورت خودگردان برگزار نماید. این دارالقرآن همچنین در ابتدای هر دوره هزینه کتاب و لوح های فشرده ویژه آموزش قرائت استاد 'خلیل حصری' را از قرآن آموزان دریافت می کند.
نظری تصریح کرد: دارالقرآن کیلان در زمان تاسیس حدود 40 جلد کتاب نور، حدود 30 جلد ترجمه و مفاهیم جلد یک تا چهار، حدود 10 جلد 'حلیت القرآن' جلد یک، حدود چهار حلقه لوح فشرده نغمه وحی شامل انواع قرائت، چهار حلقه لوح فشرده ارمغان نبی شامل ترتیل کل قرآن و برنامه های قرآنی و چهار حلقه لوح فشرده صوت النبی شامل قرائت قرآن و برنامه ترجمه و تفسیر قرآن از سازمان تبلیغات اسلامی دریافت نموده است.
وی همچنین از صدور گواهی نامه پایان دوره برای قرآن آموزان خبر داد و افزود: برای این منظور اعتباراتی در سال 89 برای موسسه اختصاص یافته است.
نظری نداشتن محلی مستقل برای دارالقرآن را یکی از مشکلات این مرکز عنوان کرد و گفت: این دفتر برای جذب افراد و فعالیت گسترده تر نیازمند مکانی مختص به خود با دفتری برای پاسخگویی است.

منبع: ایرنا

/ 1 نظر / 29 بازدید
کانون فرهنگی مهدیه ابسرد

سلام وبلاگ پر محتوایی دارید ما از کانون فرهنکی مهدیه شهر آبسرد مزاحم میشویم و از اینکه شما را در فضای مجازی میبینیم خوشحالیم www.margesorkh.blogfa.com www.kfhma.blogfa.com www.mahdieabsard.blogfa.com www.namazeabsard.blogfa.com